Birdman and Grand Budapest Hotel dominate 2015 Oscar nominations

Posted on 15 January 2015
By Craig Kell
  • Share:

The 2015 Oscar nominations have been released with Birdman and The Grand Budapest Hotel sharing the lead with nine nominations each.

The pair are joined in the eight-film field by American Sniper, Boyhood, The Imitation Game, Selma, The Theory of Everything and Whiplash.

Birdman, which centres on a former superhero actor trying to rebuild his career on Broadway, received three acting mentions for Michael Keaton, Edward Norton and Emma Stone as well a Best Director and Original Screenplay nod for Alejandro Gonzalez Inarritu.

Released back in the spring, The Grand Budapest Hotel was recognised in various technical categories but managed to land double nods for filmmaker Wes Anderson in both Best Director and Original Screenplay.

British biopics The Imitation Game and The Theory of Everything did reasonably well with multiple nominations to their name.

Imitation Game received a Best Director nom for Morten Tyldum while Benedict Cumberbatch and Keira Knightley were mentioned in their respective acting categories.

Theory of Everthing clinched acting nominations for Eddie Redmayne as renowned physicist Stephen Hawking and Felicity Jones as well as a few other technical nods.

Boyhood, which centres on a family over the course of twelve years, chalked up six nominations including Best Director (Richard Linklater) and Supporting Actor/Actress for stars Ethan Hawke and Patricia Arquette.

In Best Actor, Cumberbatch, Keaton and Redmayne are up against Steve Carrell (Foxcatcher) and Bradley Cooper (American Sniper) while Best Actress sees Jones competing against Julianne Moore (Still Alice), Rosamund Pike (Gone Girl), Reese Witherspoon (Wild) and Marion Cotillard (Two Days, One Night).

In Supporting Actor, Ethan Hawke and Edward Norton are nominated alongside veteran Robert Duvall (The Judge), Mark Ruffalo (Foxcatcher) and category favourite J.K Simmons (Whiplash) while Patricia Arquette, Keira Knightley and Emma Stone occupy the Supporting Actress category along with Meryl Streep (Into the Woods) and Laura Dern (Wild).

The Best Director lineup sees Wes Anderson, Alejandro Gonzalez. Iñárritu, Richard Linklater and Morten Tyldum joined by Bennett Miller, whose film Foxcatcher bizarrely failed to land a Best Picture nomination.

One of the most shocking snubs of the day came in Best Animated Film as The LEGO Movie was overlooked despite its popularity with critics and audiences.

Instead, the Best Animated lineup will be competed by Big Hero 6, The Boxtrolls, How to Train Your Dragon 2, Song of the Sea and The Tale of the Princess Kaguya.

Jake Gyllenhaal (Nightcrawler), David Oyelowo (Selma), Jennifer Aniston (Cake) and Jessica Chastain (A Most Violent Year) were amongst the major acting snubs while Gillian Flynn’s excellent adaptation of her Gone Girl novel was shockingly absent from the Best Adapted Screenplay category.

The 2015 Oscars will be held at the Dolby Theatre on Sunday February 22nd with comedian actor Neil Patrick Harris hosting the ceremony.

The full list of nominees are below:

BEST PICTURE
American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

BEST DIRECTOR
Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
Alejandro Gonzalez. Iñárritu – Birdman
Richard Linklater – Boyhood
Bennett Miller – Foxcatcher
Morten Tyldum – The Imitation Game

BEST ACTOR
Steve Carrell – Foxcatcher
Bradley Cooper – American Sniper
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Michael Keaton – Birdman
Eddie Redmayne – The Theory of Everything

BEST ACTRESS
Marion Cotillard – Two Days, One Night
Felicity Jones – The Theory of Everything
Julianne Moore – Still Alice
Rosamund Pike – Gone Girl
Reese Witherspoon – Wild

BEST SUPPORTING ACTOR
Robert Duvall – The Judge
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
J.K Simmons – Whiplash

BEST SUPPORTING ACTRESS
Patricia Arquette – Boyhood
Laura Dern – Wild
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman
Meryl Streep – Into the Woods

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Birdman – Alejandro Gonzalez Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr & Armando Bo
Boyhood – Richard Linklater
Foxcatcher – E. Max Frye & Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson
Nightcrawler – Dan Gilroy

BEST ADAPTED SCREENPLAY
American Sniper – Jason Hall
The Imitation Game – Graham Moore
Inherent Vice – Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything – Anthony McCarten
Whiplash – Damien Chazelle

BEST CINEMATOGRAPHY
Birdman
The Grand Budapest Hotel
Ida
Mr Turner
Unbroken

BEST COSTUME DESIGN
The Grand Budapest Hotel
Inherent Vice
Into the Woods
Maleficent
Mr Turner

BEST FILM EDITING
American Sniper
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Whiplash

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel
Guardians of the Galaxy

BEST PRODUCTION DESIGN
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Interstellar
Into the Woods
Mr Turner

BEST SOUND EDITING
American Sniper
Birdman
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken

BEST SOUND MIXING
American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken
Whiplash

BEST VISUAL EFFECTS
Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar
X-Men: Days of Future Past

BEST ORIGINAL SCORE
Alexandre Desplat – The Grand Budapest Hotel
Alexandre Desplat – The Imitation Game
Johann Johansson – The Theory of Everything
Gary Yershon – Mr Turner
Hans Zimmer – Interstellar

BEST ORIGINAL SONG
Begin Again – “Lost Stars”
Beyond the Lights – “Grateful”
Glen Campbell…I’ll Be Me – “I’m Not Gonna Miss You”
The LEGO Movie – “Everything is Awesome”
Selma – “Glory”

BEST ANIMATED FILM
Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya

BEST DOCUMENTARY FEATURE
Citizenfour
Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT
Crisis Hotline: Veterans Press 1
Joanna
Our Curse
The Reaper (La Parka)
White Earth

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Ida (Poland)
Leviathan (Russia)
Tangerines (Estonia)
Timbuktu (Mauritania)
Wild Tales (Argentina)

BEST ANIMATED SHORT FILM
The Bigger Picture
The Dam Keeper
Feast
Me and my Moulton
A Single Life

BEST LIVE ACTION SHORT FILM
Aya
Boogaloo and Graham
Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak)
Parvaneh
The Phone Call